Wyspa Tasos – miejsce warte odwiedzin

Grecja to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Morza Śródziemnego. Niekiedy trudno w to uwierzyć, ale i tutaj znajdują się miejsca, które oparły się napływowi turystów i oferują świeżość oraz nietknięte piękno natury. Jednym z takich miejsc jest wyspa położona na Morzu Egejskim – Tasos (inne nazwy to: Thasos, Thassos, Tazos). Czy faktycznie jest to miejsce godne odwiedzenia i czy warto spędzić utaj swoje wczasy?

Wczasy Thassos – kilka słów o wyspie

Thassos to jedna z ciekawszych wysp położonych na północy Morza Egejskiego. Jest to jednocześnie jedna z największych wysp Greckich. Pod względem wielkości plasuje się na dziewiątym miejscu. Wyspa jest bardzo żyzna i bogata w złoża mineralne, przez co przez wiele lat stanowiła przedmiot sporu wielu państw ościennych. Dopiero w 1914 roku ponownie stała się częścią Grecji.Grecja wakacje

Pierwszymi osadnikami Tasos byli Fenicjanie. Według legendy nazwa wyspy pochodzi od imienia syna pierwszego fenickiego wodza – Thasusa. Z czasem wyspa dostała się pod władanie Greckie. Jednak, podobnie jak inne wyspy w regionie, w wyniku wojennej i politycznej zawieruchy przechodziła z rąk do rąk. Dopiero początek XX wieku przyniósł okres względnego spokoju dla tego regionu.

Obecnie wyspa słynie jako producent wybornego wina, które zaczęto tworzyć tutaj już w starożytności. Dzisiaj wielu koneserów tego trunku uważa, że wino tasyjskie jest jednym z lepszych greckich win.

Czytaj również  Bułgaria co warto zwiedzić

Wczasy Thassos – co warto zobaczyć, gdzie wypocząć?

Tasos leży zaledwie osiem kilometrów od wybrzeża Tracji, w związku z czym jest doskonałym miejscem do wypoczynku dla osób, które pragną relaksować się na plaży i jednocześnie zapoznać się z kulturą i historią Grecji kontynentalnej. Na Tasos najlepiej dostać się promem, który kursuje w sezonie letnim co pół godziny z miejscowości Keromoti i Kawali.

Jedną z największych atrakcji wyspy są oczywiście przepiękne plaże, które często otoczone są malowniczymi, skalistymi zatoczkami, co pozwala na spokojne pływanie i naukę nurkowania. Jednak Tasos to nie tylko piękno dzisiaj przyrody. Będąc na wyspie z pewnością warto na dłużej zatrzymać się w jej stolicy – mieście Limenas. Tutejsze wąskie, malownicze uliczki mają niesamowity klimat, a nadmorska promenada pełna jest gwaru dochodzącego z rozlicznych tawern i kafejek.  Limenas znajduje się także Muzeum Archeologiczne z eksponatami pozwalającymi poznać historię tego niezwykłego regionu. Na wyspie są także otwarte wykopaliska archeologiczne, co jest prawdziwą gratką dla miłośników historii.

Kolejnym miastem, które warto zobaczyć jest Limenaria – największe miasto Tasos. Znajduje się tu między innymi Muzeum Etnograficzne, dzięki któremu można poznać wyjątkową kulturę regionu. Innym interesującym miejscem jest Muzeum Papageorgiou.

Tasos to także ciekawe zabytki architektury sakralnej. Do głównych miejsc tego typu zaliczyć należy przede wszystkim Klasztor Moni Archangelou – Klasztor Michała Archanioła. Jest on położony na zachód od Aliki, bardzo blisko wybrzeża. Klasztor słynie z tego, że przechowywana jest tutaj jedna z cenniejszych relikwii chrześcijańskich – gwóźdź, którym została przybita do krzyża prawa ręka Chrystusa.

Czytaj również  Najciekawsze kierunki na kolonie w 2020 roku

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najnowsze komentarze

    Podróżnik Opublikowane przez: