Bułgaria co warto zwiedzić

Z czym kojarzy się Bułgaria? Oczywiście z plażą mi morzem – wczasami w Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach. I to tyle? A co tam zwiedzać? Nuda. A nieprawda! Bułgario to całe bogactwo kulturowe! Wystarczy zapytać, czy wiesz, że w Bułgarii możesz chociażby obejrzeć przedstawienie odbywające się w autentycznym i świetnie zachowanym rzymskim, a nawet greckim amfiteatrze? Nie? To koniecznie przeczytaj, co jeszcze tam na Ciebie czeka!

Bułgarzy to górale

Może nie kojarzysz kraju naszych braci Słowian z górami, ale to nawet zabawne, bo większość Bułgarii to pasma górskie, co z niemal wszystkich Bułgarów robi charakternych górali. Mamy tu dwa ogromne masywy: Starą Płaninę (starszą i niższą) oraz Rodopy (młodsze i wyższe). Znajdziemy tu pasma górskie: Riła, Pirin, Osogowkska Płanina, Bełasica czy Sławjanka.  Kraj ten jest więc rajem dla wielbicieli górskich wędrówek czy sportów zimowych. Jeśli więc myślisz o wczasach w Bułgarii, koniecznie weź pod uwagę Smoljan czy Pamporowo, bo czekają tam na Ciebie iście alpejskie stoki.

Ścieżka duchowa

Te same góry, które teraz są źródłem zimowej frajdy i letniego, cienistego ukojenia na przestronnych szlakach, kiedyś były ostoją słowiańskiej duchowości na Bałkanach. Gdy Bułgaria wraz z całym półwyspem bałkańskim znalazła się pod zaborem tureckim na kilkaset lat, to w schowanych w górskich dolinach klasztorach – prawosławnych monastyrach zachowano historię krajów, wiarę chrześcijańską i bogaty dorobek piśmienniczy (przypomnijmy, że Bułgarzy korzystali z Pisma Świętego w języku narodowym na sto lat przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I).

Czytaj również  Jedziesz na wakacje do Bułgarii, o czym należy pamiętać

Warto więc udać się na górską wędrówkę szlakami bułgarskich monastyrów (a kto wie, może zakończyć go na greckiej świętej wyspie Atos?). Będziesz zdziwiony, jak czas zatrzymał się w największych nawet monastyrach: Rylskim i Baczkowskim.

Śladami antyku

Nim piękne bułgarskie ziemie zobaczyli Słowianie, w dzisiejszej Bułgarii rezydowali Grecy, a następnie Imperium Rzymskie i Trakowie. Będziesz zaskoczony, jak wiele po nich zostało. Warto zboczyć z głównych turystycznych szlaków i własnymi rękami dotknąć ( nie zawsze wolno to robić w Grecji czy Rzymie) świetnie zachowanych budowli tych cywilizacji. Ba! W Płowdiwie możesz latem być widzem na przedstawieniu, które odbywa się na idealnie zachowanym i w pełni funkcjonalnym amfiteatrze rzymskim, a w starszej części miasta – w greckim. Warto też odbić nieco od Płowdiwu i zwiedzić rzymską Chisarię albo udać się do Kazanłyku w Dolinie Róż i oprócz wąchania cudnego różanego olejku zwiedzić trackie grobowce.

A co zwiedzić na wczasach nad morzem?

Jeśli wolisz wydeptane, znane ścieżki i zaniosło Cię na wygodne, hotelowe wczasy all inclusive do popularnego Słonecznego Brzegu, to koniecznie zrób sobie spacer do leżącego nieopodal Nesebyru. Jego stara część to miasteczko-skansen wpisany na listwę dziedzictwa światowego UNESCO. Przechadzając się uliczkami pełnymi kramików dla turystów i tak nie zdołasz się oprzeć atmosferze dawnych czasów – przycupniętym na skale domom, które pamiętają jeszcze czasy na kilkaset lat przed Chrystusem i które przez wieki przechodziły z rąk do rąk. Nawet teraz, miasteczko pełne kawiarenek i turystów potrafi pokazać swoją siłę.

Czytaj również  Spokojne miejsca na wczasy

Bułgarskie plaże, choć pełne miękkiego, drobnego piasku i kuszące ciepłymi wodami Morza Czarnego, nie są jedynym atrakcyjnym miejscem w tym pięknym kraju. Warto zejść z utartych ścieżek wiodących przez hotelowe restauracje i zanurzyć się w tym bogactwie historii, smaków i przyrody.

Najnowsze wpisy

Kategorie

Najnowsze komentarze

    Podróżnik Opublikowane przez: