Tajemnice zamku Czocha

Polskie zamki skrywają wiele tajemnic. Nawiedzają je białe damy, błędni rycerze oraz wiele innych tajemniczych duchów. To wymarzone miejsca do zwiedzania dla osób, które chcą poczuć dreszczyk emocji i lubią mroczne historie. Jednym z nich jest Zamek Czocha.

Krótkie dzieje Zamku Czocha

Zamek Czocha znajduje się w miejscowości Sucha na terenie polskiej części Łużyc Górnych. Położenie na terenach przygranicznych miało ogromny wpływ na dzieje zamku. W ciągu wieków wielokrotnie zmieniała się jego przynależność państwowa. Na przemian władali nim Piastowie śląscy, władcy Czech i Brandenburgii.

Po II wojnie światowej zamek znalazł się w granicach państwa polskiego. Dla zamku nie oznaczało to lepszych losów. Był zaniedbany i wielokrotnie okradany. Na szczęście udało się ocalić znaczną część zbiorów bibliotecznych, okazy broni oraz meble. Obecnie zamkiem zarządza spółka należąca do Agencji Mienia Wojskowego.

Najsłynniejsze duchy zamku

Oczywiście palmę pierwszeństwa wśród duchów dzierży Biała Dama. Nocami zamek Czocha nawiedza duch Gertrudy, bliskiej krewnej cesarza. Wbrew oczekiwaniom nie wniosła do związku dużego majątku. To spowodowało złość męża, który kazał jej wskoczyć do studni na dziedzińcu. Od tej pory w nocy słychać jęki Gertrudy. Podobny los spotkał jeszcze dwie żony zamieszkujące książęce komnaty.

Czytaj również  Jak wybrać obiektyw, by robić piękne zdjęcia?

Turyści zwiedzający zamek Czocha nocą mogą także napotkać duchy żałobników, którzy zginęli podczas odprowadzania zwłok zmarłego. Zawalił się pod nimi most prowadzący do zamku.

Podziemia zamku Czocha

Zamek Czocha słynie z z przejść podziemnych, których jest ponad 40. Dla turystów udostępnionych jest tylko kilka, ale w zupełności wystarczy im to na dostarczenie niesamowitych wrażeń. Tajemne przejścia ukryte są za regałami bibliotecznymi, szafami, lustrami oraz innymi miejscami.

To z przejściami podziemnymi wiąże się wiele tajemnych i mrożących krew w żyłach opowieści. Ukryte przejścia służyły przede wszystkim do nielegalnego wywożenia skarbów zamkowych.

Współczesny zamek Czocha

Po odbudowie i renowacji zamek Czocha chętnie odwiedzany jest przez turystów. O jego atrakcyjności decydują przede wszystkim niesamowite opowieści przewodników, które potrafią przenieść słuchaczy w odległe czasy.

Na turystów czekają nie tylko pokoje hotelowe o różnym standardzie, ale także pokoje tematyczne pozwalające przenieść się w odległe czasy. Największą popularnością cieszą się Pokój Rycerski, Myśliwski, Komnata Książęca.

W zamku Czocha organizowane są imprezy cykliczne, np. Festiwal Pirotechniki Filmowej lub Szkoła Magii, czyli polska szkoła Hogwardu. Podczas festiwalu będzie można spotkać się z największymi magikami oraz nauczyć się kilku magicznych sztuczek.

Zamek Czocha zapewnia atrakcyjny pobyt nie tylko podczas krótkiego weekendu, ale także podczas dłuższego pobytu wakacyjnego, atrakcji w najbliższej okolicy na pewno nie zabraknie. Zamek otoczony jest pięknym parkiem, w którym można odpocząć po kilku godzinach zwiedzania.

Czytaj również  Co warto zobaczyć w Meksyku?

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najnowsze komentarze

    Podróżnik Opublikowane przez: