Jedziesz na wakacje do Bułgarii, o czym należy pamiętać

Bułgaria to obecnie jeden z najciekawszych i najchętniej wybieranych krajów na letni wypoczynek. Wielu Polaków spędza tam długie tygodnie w ciągu lata i powraca wielokrotnie. Jeśli wybierasz się tam pierwszy raz, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które zaoszczędzą Ci zbędnych nerwów i kłopotów w czasie podróży i pobytu na bułgarskiej riwierze.

Jak dotrzeć do Bułgarii?

Do Bułgarii można dotrzeć na kilka sposobów. Oczywiście, najszybszym będzie lot samolotem. Samoloty z Polski do Bułgarii odlatują praktycznie z każdego większego miasta. Jeżeli planujesz wypoczynek wyłącznie nad bułgarskim morzem, najlepiej wybrać Warnę, jako miejsce docelowe, gdyż dzieli ją niewielka odległość od wybrzeża.

Kolejnym sposobem jest pokonanie samochodem jednej z tras prowadzących przez Serbię lub Rumunię. Jadąc samochodem należy pamiętać o opłatach drogowych (winiety i przejazdy przez bramki na autostradach), a także o tym, że Serbia nie jest w Unii Europejskiej, więc wybierając tę trasę należy mieć ze sobą paszport.

plaza w bulgarii

Jak wygląda korzystanie z opieki lekarskiej w Bułgarii?

Zanim wybierzemy się w drogę, warto wykonać szczepienia przeciwko tężcowi i błonicy. Ministerstwo zdrowia nie wskazuje obowiązku wykonywania szczepień przeciwko innym chorobom przed wyjazdem do Bułgarii. Jeżeli jedziemy na dłużej, należy zabrać ze sobą leki, które cały czas przyjmujemy. Dobrze mieć też ze sobą małą apteczkę z podstawowym wyposażeniem – lekami przeciwbólowymi, przeciwbiegunkowymi, a także opatrunki. Lekarstwa wydawane bez recepty można bez większych problemów kupić w aptekach. Jak się okazuje, problematyczne może być kupienie płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych, więc warto zabrać go ze sobą.

Czytaj również  Romantyczne miejsca na wakacje

Przygotowując się do wyjazdu, należy postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która pozwala na darmowe leczenie za granicą w zakresie, w jakim przewiduje to umowa kraju z NFZ. Warto też zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Czy Bułgaria jest bezpieczna?

Bułgaria uznawana jest za kraj bezpieczny dla turystów. Należy tutaj pamiętać o podstawowych zagrożeniach, takich jak drobne kradzieże. Dlatego wybierając się na zakupy czy plażę, warto ze sobą nosić niewielkie ilości gotówki. Dobrym pomysłem jest też wykonanie kopii dokumentów i noszenie ich przy sobie. Oryginały można przechowywać w hotelowym sejfie.

W razie jakichkolwiek kłopotów w czasie pobytu w Bułgarii, można zwrócić się do przedstawicielstwa polskich władz w tym kraju. W Sofii znajduje się polska ambasada oraz wydział konsularny RP.

O czym jeszcze pamiętać?

Wybierając się do Bułgarii jedynie w celach turystycznych, na krócej niż trzy miesiące, nie potrzebujemy wizy wjazdowej. Musimy jednak pamiętać o dokumentach potwierdzających naszą tożsamość. Jeżeli wybierasz się do Bułgarii własnym samochodem nie zapomnij prawa jazdy, dokumentów dotyczących samochodu oraz potwierdzenia ubezpieczenia OC tzw. zielonej karty. Jeżeli planujesz podróż przez Serbię, musisz mieć paszport, który pozwoli przekroczyć Ci granicę tego kraju.

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najnowsze komentarze

    Podróżnik Opublikowane przez: