Jazda na rowerze górskim – jak zadbać o bezpieczeństwo.

Jazda na rowerze nie należy do bezpiecznych. O ile sami czujemy się pewni swojej równowagi i siły mięśni, o tyle nie do końca możemy zaufać innym użytkownikom ruchu drogowego. Odblaski, lampki i dźwięki dzwonka rowerowego są wystarczające w miejskiej dżungli. Jednak opuszczając blokowiska i asfaltowe drogi, jest już to niewystarczające, a niekiedy zbyteczne.

Minimum akcesoriów

Przesiadając się z naszego roweru miejskiego czy trekkingowego na rower górski lub jego odmiany MTB czy crossowy, trudno nie zauważyć, że mamy do czynienia z rowerem pozbawionym dodatków. Jednak brak bagażnika, dynama, a co za tym idzie – lamp i odblasków nie powoduje, że jazda na takim rowerze będzie mniej bezpieczna. Przede wszystkim należy zadać sobie sprawę, że wybierając rower górski decydujemy się na jadę po bezdrożach. Brak samochodów, pieszych powoduje, że zbędne są dodatkowe akcesoria typowe dla rowerów miejskich. Aby zadbać o bezpieczna jazdę na rowerze górskim, przede wszystkich powinniśmy wybrać odpowiednią konstrukcję naszego jednośladu. Amortyzowany widelec i rama rowerowa pozwalają na zmniejszenie drgań podczas jazdy i ułatwiają pokonywanie dużych przeszkód, takich jak powalone drzewa. Odpowiednio dobrany opony również zapewniają nam bezpieczna jazdę na niekorzystnym terenie. Do typowego roweru górskiego nie montuje się opon szosowych, ani miejskich. Bieżnik opon rowerów górskich charakteryzuje się agresywnym wyglądem, szerokim rozstawem wybiegającym po za grubość opony i głębokimi żłobieniami. Wszystko po to, aby zapewnić cykliście maksimum przyczepności na różnorakim podłożu. Ważnym elementem w rowerach górskich są sprawne hamulce. Obecnie montuje się hamulce tarczowe, bardzo skuteczne wzorowane na motocyklach.

Czytaj również  Odkryj tajemnice Zamku Golubskiego na letnich koloniach dla młodzieży

Bezpieczna moda

Wraz z spopularyzowaniem jazdy na rowerze jako takiej. Sklepy sportowe i rowerowe dostarczają klientom szereg rozwiązań odzieżowych. Podczas jazdy rowerem górskim dobrze jest zaopatrzyć się w rękawice oraz kask. Rękawice ułatwiają przyczepność i łatwiej nam jest trzymać kierownicę, a kask chroni naszą głowę przed ewentualnymi upadkami. Dodatkami często stosowanymi przez entuzjastów jazdy rowerem górskim są nałokietniki i nakolanniki oraz ochraniacze piszczeli. Minimalizują obtarcia powstające podczas jazdy na bezdrożach, a w razie upadku chronią przed złamaniami. Kolejną rzeczą poprawiającą bezpieczeństwo jest koszulka czy też cały zestaw do jazdy rowerem. Nie mając odblasków i lamp w rowerze górskim możemy zaopatrzyć się w odblaskowe koszulki lub w stroje w jaskrawych kolorach. Tak ubrani z pewnością stajemy się bardziej widoczni dla innych użytkowników, a tym samym jazda na rowerze górskim jest bezpieczniejsza.

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najnowsze komentarze

    Podróżnik Opublikowane przez: