Jak dobrze przygotować się do studiów?

Dla wielu osób nadchodzący październik to początek studiów, ale i wiele obaw. Są osoby, których ten nowy etap w życiu napawa pewnego rodzaju niepewnością, a nawet i przerażeniem. Szczególnie niepewni są ci, którzy muszą przeprowadzić się do nowego miasta. Jak zatem dobrze przygotować się do studiów?

Dobre zakwaterowanie to podstawa

Osoby, które studiują w mieście swojego zamieszkania mają sporo szczęścia. Nie muszą bowiem martwić się kwestiami mieszkaniowymi, a przecież wynajęcie mieszkania do tanich nie należy. Ci, którzy przeprowadzić się muszą, powinni wcześniej zastanowić się nad tym jakiego mieszkania potrzebują, a na jakie mogą sobie pozwolić. Sporo ogłoszeń obecnie znaleźć można w sieci np. na portalach czy w social mediach. W tym przypadku trzeba działać szybko, bo najlepsze oferty rozchodzą się jak świeże bułeczki. Idąc na studia można wynająć pokój lub mieszkanie, które potem można współdzielić z innymi studentami. Warto przy tym poszukać osób w podobnym wieku i studiujących podobny kierunek, aby już na starcie znaleźć wspólne tematy do rozmowy.

Kontrola nad własnym życiem

Studia, zwłaszcza w początkowej fazie, niektóre osoby rozleniwiają. Tymczasem to nie szkoła średnia i tutaj nikt nie pilnuje wyników w nauce. Na zajęcia nie trzeba przychodzić przygotowanym, nie ma klasówek itd. Prawdziwym wyzwaniem jest dopiero sesja egzaminacyjna. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i od samego początki przykładać się do nauki. Dobrze jest chodzić na zajęcia, notować czy przygotowywać się do kolokwiów. Wówczas egzaminy nie będą przerażające, ale staną się pewnego rodzaju formalnością.

Czytaj również  Odżywcza kąpiel w soli

Kierunek studiów ma znaczenie

Kierunek wybranych studiów wpływa w dużej mierze na przyszłość, przede wszystkim na rynku pracy. Nie wszyscy oczywiście mają w wieku 20 lat sprecyzowane plany zawodowe, ale warto przykładać się do nauki. Kierunki studiów są bardzo różne i tak naprawdę każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Warto poszerzać przy tym swoje zainteresowania czy udzielać się w różnych organizacjach. To znacznie wzbogaca CV.

Kontrola budżetu

Niestety wielu studentów ma problem z kontrolowaniem własnego budżetu. Tymczasem jedzenie, ubrania, imprezy czy podręczniki to spore wydatki. Opłacić trzeba również i mieszkanie. Przy okazji warto byłoby co nieco odłożyć na wakacyjny wyjazd. Dlatego też dobrą praktyką jest śledzenie różnego rodzaju promocji i rabatów. Można też poszukać dorywczej pracy i nieco odciążyć rodziców.

Nie można zapominać o zabawie

Studia to piękny, ale i często burzliwy czas, który potem wspomina się po latach bardzo miło i z pewnego rodzaju rozrzewnieniem. Warto więc poświęcać się nie tylko nauce, ale i znaleźć czas na różnego rodzaju rozrywki. Imprezy wcale nie są takie złe. Przyjaciele z czasów studiów to często przyjaciele na całe życie. Dobrze jest tez dbać o swoją kondycję fizyczną. Po nauce należy się czas na relaks i odpoczynek. Dzięki temu w końcu można uzyskiwać coraz to lepsze wyniki.

Czytaj również  Zdrowa dieta dla sportowców

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najnowsze komentarze

    Podróżnik Opublikowane przez: