Dlaczego nie opłaca się płacić za utrzymanie konta bankowego? Zalety konta za 0 zł

 

 

 

 

 

 

Chcąc zachęcić klientów do skorzystania właśnie z ich oferty, banki coraz bardziej ułatwiają procedury zakładania konta bankowego. Ponadto oferują produkty, za które nie musimy płacić. W związku z tym współcześnie faktycznie nieco dziwnym jest, gdy musimy płacić za prowadzenie rachunku. Szukajmy konta za 0 zł. Jakie zalety ma taki rachunek?

Jak założyć konto za 0 zł?

Jeśli chcemy założyć konto zapoznajmy się z ofertą banków. Zazwyczaj w pewnym stopniu różnią się od siebie, ale większość oferuje konto za 0 zł. Zazwyczaj konta mają swoje nazwy, a każdy rodzaj konta dedykowany jest innym klientom. Wyróżniamy konta ROR, oszczędnościowe, dla dzieci, czy firmowe. Przed wypełnieniem wniosku upewnijmy się, że wybieramy taki rodzaj konta, jaki jest adekwatny do naszych potrzeb.

Konto za 0 zł – jak wybrać najlepsze?

Szukając odpowiedniego dla nas konta, za które nie chcemy płacić, musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Przede wszystkim sprawdźmy, jaka jest opłata za prowadzenie konta oraz korzystanie z karty płatniczej. Jeżeli bank uzależnia wysokość opłaty od spełnienia przez klienta konkretnego warunku, dowiedzmy się, jakie wymagania trzeba spełnić, by móc korzystać z konta za 0 zł. Pierwsze miejsca w rankingach należą do kont całkowicie darmowych, gdzie opłata za konto i kartę wynosi zawsze 0 zł i nie wymaga od klienta spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Istnieją też konta, które mogą być darmowe, ale dopiero przy określonej aktywności klienta (np. określona liczba lub kwota transakcji w miesiącu). Wśród nich wyżej w rankingu widnieją te rachunki, które obciążają klienta niższą opłatą (za konto i kartę) niż konkurencja, gdyby on stawianych mu warunków nie spełnił.

Czytaj również  Po długiej emigracji postanowiłeś wrócić do Polski? Sprawdź, jak zorganizować przeprowadzkę

Podstawowy rachunek płatniczy jako konto za 0 zł

Według polskiego prawa od sierpnia 2018 r. banki są zobowiązane do tego, by mieć w ofercie tzw. podstawowy rachunek płatniczy. Jest to proste, darmowe konto dla osób, które w momencie zakładania nie posiadały rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w żadnym banku. Ten rodzaj rachunku jest dedykowany klientom, którzy nie mają dużych wymagań – chcą dokonać kilku operacji wypłat z bankomatu czy przelewu w miesiącu. Takie konto za 0 zł obejmuje prowadzenie rachunku oraz 5 pierwszych krajowych transakcji płatniczych w miesiącu, 5 pierwszych transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych i wszystkie operacje w bankomatach i wpłatomatach własnych banku. Banki mogą jednak ustalić różną wysokość opłat dla klientów, którzy przekroczą narzucone prawem limity. Jeśli aktywnie korzystamy z konta i często płacimy kartą, możemy wybrać jakiekolwiek konto w banku, do którego mamy zaufanie. Zazwyczaj wystarczy dokonać kilka transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu, by nie musieć płacić za kartę oraz prowadzenie rachunku.

Konto za 0 zł to w obecnych czasach jeden z podstawowych produktów bankowych. Załóżmy konto w jednym z banków i cieszmy się z możliwości bankowości elektronicznej.

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najnowsze komentarze

    Podróżnik Opublikowane przez: