Popularne przesądy ślubne

 

Mimo tego, że żyjemy w cywilizowanym świecie, wciąż wiele osób wierzy w różne przesądy. Tak naprawdę ile osób przejdzie z własnej woli pod drabina lub nie przejmie czarnym kotem przebiegającym przed nogą?

Nawet ślub nie obejdzie się bez przesądów.

 

Nie pobierzemy się w tym miesiącu!

Ślub najczęściej jest brany w sezonie wiosenno – letnim. Ale nie w kwietniu, maju i lipcu, ponieważ w nazwie nie ma… literki „r”. To jeden z najstarszym zabobonów mówiący o tym, że jeżeli w nazwie miesiąca znajdzie się „r” to małżeństwo będzie trwałe i szczęśliwe. Dlatego miesiące takie jak czerwiec i sierpień są oblegane, i terminy w tych miesiącach trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Niektórzy uważają także, że podróż poślubna w miesiącu innym niż z „r” może przynieść deszcz.

 

Suknia ślubna.

Panna młoda nie może pokazać się panu młodemu w sukni ślubnej. Nigdy przed uroczystością!

Pan młody może pomóc wybrać suknie ślubną, ale tylko wtedy, jeżeli chce aby w małżeństwie panowała niezgoda. Również siostry nie mogą przymierzać sukni, aby nie ryzykować staropanieństwem.

Suknia rozerwana nie może być zszyta aby nie wróżyć nieszczęścia. Nawet, jeżeli się rozpruje przed samym ceremoniałem.

Również posiadanie w dniu ślubu niektórych rzeczy zwiastuje szczęście:

  • Coś nowego, zagwarantuje życie w dostatku.
  • Coś pożyczonego, to życzliwość ze strony pana młodego
  • A coś w kolorze niebieskim to spokojny sen, że przyszły mąż będzie wierny.
Czytaj również  Czy pieczywo chrupkie jest zdrowe?

Obrączki

Obrączek nie powinno się nosić przed ślubem. Jedni uważają, że nie powinno się ich nawet przymierzać, aby nie przyciągnąć nieszczęście, a niektórzy nie dopuszczają jedynie do zabawy obrączkami.

Nie możnapanna młoda ich również opuścić. Gdy tak się jednak stanie, obrączki powinien podnieść ksiądz lub świadkowie.

 

Chleb i sól

Zwyczaj wywodzi się ze staropolskiego obyczaju, gdy młodej parze podawano chleb z solą aby przynieść im szczęśliwe życie w dostatku. Dziś podaje się im do ucałowania chleb z solą, aby następnie je zjedli. Dawniej w dniu chrztu wkładano pod kołdrę niemowlęciu chleb i sól, aby uchronić go przed złym urokiem

W niektórych rejonach polski zamiast chleba i soli podaje się dwa kieliszki, jeden z wódką, drugi z wodą. Ten, kto wybierze alkohol będzie rządzić w małżeństwie.

 

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najnowsze komentarze

    Podróżnik Opublikowane przez: