Jaki dobrać rozmiar ramy do roweru?

 

Aby jak najlepiej cieszyć się z użytkowania roweru należy prawidłowo dobrać jego parametry. Zakup roweru, podobnie jak samochodu jest poważną inwestycją i wymaga dokładnego przemyślenia sprawy. Nawet jeśli mamy już wybrany określony model warto jeszcze zastanowić się nad bardzo istotną rzeczą, którą jest odpowiedni dobór ramy rowerowej.

Jakie aspekty brać pod uwagę podczas wyboru ramy rowerowej?

Aby w pełni cieszyć się z użytkowania roweru należy go jak najlepiej dopasować do własnej osoby. Ogromny wpływ na komfort jazdy ma dobór ramy rowerowej dlatego też powinna być ona dobrana do wzrostu rowerzysty oraz typu roweru. Ważny on jest też z tego względu, że późniejsza zmiana ramy nie jest taka prosta. Rozmiar ramy rowerowej ustalany jest poprzez pomiar długości odcinka łączącego środek osi suportu (jest to oś z łożyskami do której przymocowana jest korba z pedałami i ramionami) z końcem rury podsiodłowej.  Pamiętajmy, że nieprawidłowy dobór ramy może skutkować niepożądanymi efektami np. urazami nadgarstków, powodować szybsze zmęczenie, niską efektywność jazdy, a także zmniejszenie zwrotności oraz komfortu jazdy.

Czytaj również  Jazda na rowerze górskim – jak zadbać o bezpieczeństwo.

Jak prawidłowo dobrać rozmiar ramy rowerowej?

Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy możemy po prostu usiąść na rower i go wypróbować. Inaczej wygląda sprawa gdy nie mamy takiej możliwości. Wówczas należy skorzystać z metody, która umożliwia wybór ramy rowerowej tak, aby po zejściu z siodełka odległość pomiędzy kroczem, a górną rurą ramy wynosiła przynajmniej 10 cm. Najpowszechniejsza metoda wyboru ramy rowerowej wygląda następująco:

  1. Stajemy boso oparci o ścianę.
  2. Odmierzamy odległość między podłogą, a naszym kroczem.
  3. Wynik mnożymy o odpowiedni przelicznik w zależności od rodzaju roweru (0,57 dla rowerów górskich; 0,63 dla rowerów trekkingowych i 0,66 dla rowerów szosowych).
  4. Uzyskany wynik dzielimy przez 2,54, aby uzyskać rozmiar ramy w calach.

Jaką wybrać ramę w zależności od typu roweru?

Rowery szosowe – dobór ramy rowerowej w tego typu rowerach bardzo istotnie wpływa na szybkość jazdy, dlatego też stosuje się nieco większe ramy, dzięki czemu są stabilniejsze w prowadzeniu.

Rowery górskie – rozmiar ramy do rowerów górskich ma mniejsze znaczenie, niż w przypadku rowerów szosowych. Ich rozmiar jest także mniejszy, niż w przypadku wyżej wymienionych rowerów.

Rowery trekkingowe – rama w tych rowerach jest nieco mniejsza, niż w rowerach szosowych, a jednocześnie większa, niż w rowerach górskich.

Rowery do jazdy po mieście (damki) – rowery tego typu zazwyczaj mają poprowadzoną ramę bardzo nisko lub w ogóle jej nie posiadają.

Czytaj również  Korzyści wynikające z wykupienia ubezpieczenia turystycznego

Jaki wpływ ma styl jazdy na dobór ramy rowerowej?

Wyliczona wartość to rozmiar ramy rowerowej, której powinniśmy używać. Jednakże należy pamiętać, że otrzymany wynik jest bardzo ogólny mając na względzie mnogość stylów jazdy obecnych w kolarstwie. Biorąc pod uwagę rowery górskie, trekkingowe oraz szosowe w bardzo dużym stopniu podane wyliczenia mają zastosowanie. Jednakże jeśli zamierzamy używać roweru w sposób bardziej ekstremalny od zwykłej jazdy, czyli chociażby maratony, wyścigi czy downhill, wówczas należy stosować ramy nieco mniejsze. Związane jest to z faktem, że mniejszym rowerem łatwiej się manewruje, dlatego też koniecznie jest branie pod uwagę wiele dodatkowych czynników przy doborze ramy rowerowej tj. matematyczne wyliczenia, styl jazdy oraz doświadczenia innych osób.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar ramy rowerowej dla dziecka?

Little boy with wrench looking at camera in garage

Przy doborze ramy rowerowej dla dziecka zwracamy uwagę na dodatkowe aspekty. Poza rozmiarem ramy bardzo ważną kwestią jest także wielkość kół. Dlatego też najważniejszym czynnikiem przy wyborze rozmiaru ramy dla dziecka jest jego wzrost. Należy także zmierzyć długość nogi. Nogę należy mierzyć od strony wewnętrznej od kroku do podłoża. Ramę należy dobrać w ten sposób, aby dziecko mogło bez problemu swobodnie dotykać ziemi piętami w trakcie postoju, dosięgnąć do hamulców oraz być w stanie bez problemu utrzymać równowagę.

 

 

 

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najnowsze komentarze

    Podróżnik Opublikowane przez: