Koniec lata i jesieni sprawia, że warzywa i owoce leżące na sklepowych półkach zaczynają kosztować coraz drożej i co najgorsze posiadają w sobie więcej chemii. Jednak jeśli chcemy być zdrowi nie możemy ich wyeliminować ze swojej diety na całe miesiące. O ile warzywa korzeniowe i kapustne dobrze się przechowują, to już mając ochotę na ryż z truskawkami zmuszeni jesteśmy wybrać horrendalnie drogi koszyczek w dodatku z owocami pozbawionymi zapachu, a i często smaku. Czy jest ktoś, kto nie zna smaku pomidora kupionego w zimie?
Doskonałą alternatywą jest zakup mrożonych owoców lub warzyw. Mrożenie to zupełnie bezpieczny i co najważniejsze pozwalający zachować większość witamin i mikroelementów proces przechowywania żywności. Warto jednak wiedzieć, czym się sugerować kupując mrożone owoce lub warzywa, by zamiast „nieba w gębie” mieć poważne kłopoty żołądkowe, które mogą nawet skończyć się wizytą na pogotowiu. Poniżej kilka uwag na temat tego, jakie produkty mrożone wybierać, a jakich zdecydowanie unikać.
Mrożone warzywa
W odróżnieniu od mrożonych owoców w wielu supermarketach występują także w formie ”na wagę”, ale zdecydowanie odradzamy kupno ich w takiej formie. Po pierwsze w odróżnieniu od pakowanych mrożonych owoców czy warzyw nie możemy sprawdzić ich daty przydatności do spożycia oraz nie mamy pewności, czy w trakcie transportu nie uległy rozmrożeniu. W przypadku pakowanych mrożonek sprawdzamy to w bardzo prosty sposób – jeśli zawartość opakowania jest zbita w jedną grudę, to znak że paczka uległa rozmrożeniu, a następnie została ponownie zamrożona w bardzo niskiej temperaturze. Odpowiednio przechowywane mrożone owoce i warzywa są luźno umieszczone w opakowaniu i powinniśmy je delikatnie wyczuwać pod palcami. Jedynym wyjątkiem jest rozdrobniony szpinak, który zawsze tworzy zbitą całość. Szczególnie polecamy różnego rodzaju bukiety warzyw tj. mieszanki warzywne, które oprócz bycia doskonałym składnikiem zup, świetnie sprawdzą się jako dodatek do obiadu polany bułką tartą z masłem.
Mrożone owoce
Tutaj należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mrożone owoce są dużo delikatniejsze od warzyw. Jeśli kolor zamrożonego produktu różni się od jego świeżej wersji świadczy to o tym, że była albo nieodpowiednio przechowywany, albo nieodpowiednio pakowany – stąd rada by mrożone owoce kupować od sprawdzonych producentów. Zwracajmy też uwagę na to, czy owoce nie są uszkodzone tj. czy występują w całości – przed samym zamrożeniem mogły być jakiś czas przechowywane, a uszkodzenia to źródło powstawania bakterii, które mogą być powodem wspominanych już wyżej rewolucji żołądkowych. Wystrzegajmy się także mrożonych owoców które po rozmrożeniu zaczynają cieknąć – to niewątpliwy fakt, że mogły być nawet wielokrotnie rozmrażane i ponownie mrożone w bardzo niskiej temperaturze. Ze względu na delikatność produktów z owoców najlepiej wybierać te, które w sklepie leżały w najniższej części zamrażarki i koniecznie mieć wtedy ze sobą torbę termiczną, w której bezpiecznie przetransportujemy zakupy do domu.
Najnowsze komentarze