Historia Zamku Moszna

Historia zamku Moszna jest przykładem skomplikowanej historii ziem polskich na Śląsku. Tutaj jak w soczewce odbija się zarówno okres panowania rodów niemieckich, jak i zmiany następujące w społeczeństwie zamieszkujących te ziemie oraz przesuwanie się granic krajów. Tłem tego wszystkiego jest rozbudowa pierwotnego barkowego pałacu i powstanie łączącego w sobie kilka stylów kompleksu nazywanego Zamek Moszna.

Początek

Legenda głosi, że wieś w której położony jest zamek Moszna należała kiedyś do Templariuszy, a sama nazwa pochodzi od nazwiska rodziny Moschin przybyłej w tamte tereny w XIV wieku. Na przestrzeni lat ziemia przechodziła do rąk kolejnych pokoleń rodów pruskich, by w XVII w. ówczesny właściciel ziemi nadmarszałek dworu Fryderyka Wielkiego Georg Wilhelm von Reisewitz zbudował tam barokowy pałac. Przez następne stulecie pałac i wieś raz za razem przechodziły na własność innych rodów niemieckich, by finalnie trafić do rąk rodziny Tiele-Winckler. Gdy w 1896 roku częściowo spłonął barokowy pałac hrabia Franz Hubert Tiele-Winckler kazał go odtworzyć i dobudował skrzydło ustalając w nim siedzibę swojej rodziny. Skrzydło zachodnie zostało dobudowane na początku XIX wieku dla odwiedzającego często w celu polowań zamek w Mosznej ówczesnego władcę Niemiec Wilhelma II. Samodzielny projekt rozbudowy kompleksu, który zrodził się w głowie Franza Huberta, stworzył żywo przypominający bajkę budynek o 99 wieżach i 365 salach umieszczonych wśród plątanin korytarzy i schodów.

Czytaj również  Pomysł na ciekawe ferie w Polsce

XX wiek

Podczas II wojny światowej zamek Moszna uniknął zniszczeń trafiając pod okupację ciągnącej na zachód Armii Czerwonej. Końcem wojny w głąb Rosji zostały wywiezione przechowywane tam obrazy i rzeźby, a większość wyposażenia została skradziona lub zdewastowana. Po okresie wojennym, gdy kompleks został własnością Polski Ludowej ze względu na jego rozmiary umieszczano tam różne instytucje, by wreszcie w 1972 roku powstał tam Wojewódzki Ośrodek Profilaktyczno-Sanatoryjny, a w 1996 Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Nerwic wraz ze szpitalem. Od roku 2013 po przeniesieniu leczenia do nowych budynków umieszczonych w dalszej części parku otaczającego zamek powstał tam hotel i restauracja, a z czasem Teatr Muzyczny Castello oferujący najlepszy operetkowy repertuar, sala zabaw Hrabiolandia czy specjalnie wyposażone komnaty jak  Polska Szkoła Magii i Czarodziejstwa. Zamek Moszna oferuje dużo więcej atrakcji dla młodszych i starszych turystów od dużego placu zabaw na świeżym powietrzu po oranżerię czy mieszczącą się nieopodal stadninę koni. Nie wspominając o Quatromondis.

Dlaczego warto

Zamek Moszna oprócz wspomnianych wyżej atrakcji ma w swojej ofercie propozycje pobytu dla naszych najmłodszych, będące alternatywą dla typowych wyjazdów organizowanych przez biura podróży. Począwszy od posiadających kompleksowy program koloni organizowane są tutaj min. Zielone Szkoły czy lekcje historii. Oryginalna architektura zamku Moszna nawiązuje do siedziby Szkoły Czarodziejów Hogwart znanej z książek, czy filmów o jednym z najbardziej popularnych młodzieżowych bohaterów Harrym Potterze. Wspomniane wcześniej 99 wież i 365 sal z prowadzącymi do nich korytarzami, schodami oraz piwnicami tworzy idealny nastrój do szeregu zabaw i gier związanych miejscami opisanymi w bestsellerowej serii J.K. Rowling, a także daje okazję do nauki historii miejsca w interesującym i oryginalnym stylu. Również jednodniowe lekcje, jakie są organizowane, to doskonała propozycja na szkolną wycieczkę lub samodzielną podróż. Zwłaszcza, że oprócz możliwości zwiedzania zamku Moszna wraz z przewodnikiem lub samodzielnie możemy zrelaksować się w przy zamkowej oranżerii, zjeść pyszny obiad i dodatkowo pozwolić dzieciom na relaks na świeżym powietrzu, lub w razie deszczu, w wewnętrznej sali zabaw.

Czytaj również  Zalety kolonii na zamku w Mosznie – dzieci to uwielbiają!

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najnowsze komentarze

    Podróżnik Opublikowane przez: