Co można robić w Budapeszcie?

Budapeszt to zachwycające miasto. Wiele osób mówi wprost, że jest to miasto, w którym można się zakochać. Przepiękna architektura inspirowana stylem renesansowym i barokowym, wielokulturowość i niesamowita atmosfera, sprawiają, że wakacyjny pobyt jest prawdziwą przyjemnością. Miasto oferuje turystom wiele atrakcji. Jest wiele rzeczy, które warto zrobić będąc w Budapeszcie. Co warto zobaczyć, gdzie pójść, co zjeść będąc w stolicy Węgier?

Budapeszt – co zobaczyć?

Budapeszt to prawdziwy raj dla osób uwielbiających zwiedzania. Tutejsza architektura świecka i sakralna to bogactwo wzorów, stylów i inspiracji. Wśród najciekawszych budynków wymienić należy przede wszystkim Bazylikę św. Stefana, Kościół Macieja czy Zamek Królewski w Budzie. Warto też zapoznać się z budynkami parlamentu węgierskiego.

Ciekawym miejscem jest Plac Bohaterów, gdzie można zobaczyć Pomnik Tysiąclecia, którego szczyt zdobi rzeźba archanioła Gabriela. Wkoło pomnika ustawione są kolumnady z figurami przedstawiającymi najważniejsze dla historii Węgier postaci.

Będąc na Węgrzech na pewno warto udać się do jednej z wielu łaźni. Do najpopularniejszych należą łaźnie Gellarta. Mieszczą się one w pięknym budynku wzniesionym w 1918 r. utrzymanym w stylu secesyjnym. W łaźniach można skorzystać z dobrodziejstwa wód termalnych (temperatura wody w basenie ma od 20 do 60 stopni), a także różnych form masażu czy sauny. W sezonie letnim otwarte są również baseny zewnętrzne.

Czytaj również  Jazda na rowerze górskim – jak zadbać o bezpieczeństwo.

Nad brzegiem Dunaju warto na chwilę się zatrzymać i zobaczyć nietypową rzeźbę – odlewy butów, która ma upamiętniać ofiary faszystowskiego reżimu z lat 1940-1944.

BudOverview of Budapest with St Stephen (St Istvan) Basilicaapeszt – największe atrakcje dla dzieci

Na wycieczkę do Budapesztu warto zabrać także dzieci. Jest tu dla nich wiele ciekawych atrakcji. Jedną z nich będzie z pewnością wizyta na Wyspie Małgorzaty. Znajdują się tutaj między innymi baseny termalne, ścieżki do biegania, a także wspaniałe place zabaw dla dzieci. Na wyspie znajduje się także mini zoo, które można zobaczyć za darmo.

Dużą atrakcją dla dużych i małych turystów będzie z pewnością rejs po Dunaju. W ten sposób można podziwiać architekturę miasta. Jest to polecany sposób szczególnie dla osób z małymi dziećmi, które są jeszcze za małe, by cały dzień chodzić po mieście, gdyż jest to dla nich męczące i nużące.

Z dziećmi warto też wybrać się do miejscowego oceanarium, w którym można podziwiać okazy ryb słodkowodnych, zobaczyć jak żyją zwierzęta w tropikach, a nawet pogłaskać płaszczki.

 

Co warto zjeść w Budapeszcie?

Budapeszt to nie tylko wyjątkowe zabytki. Warto też bliżej poznać tutejsze specjały kulinarne. Stolicy Węgier nie można opuścić bez skosztowania takich specjałów jak: langos, który jest rodzajem placka smażonego w oleju. Do placka najczęściej dodaje się ser, śmietanę lub czosnek. Z dań mięsnych to oczywiście różnego rodzaju aromatyczne gulasze doprawione wyborną papryką i innymi charakterystycznymi dla tego regionu przyprawami.

Czytaj również  Wytrzymałe rowery górskie

Niezwykłym przysmakiem, który podbija serca małych i dużych turystów są kurtosze. Mogą być słodkie lub z wytrawnymi dodatkami.

Mówiąc o węgierskich specjałach nie można zapomnieć o wytwarzanych tam alkoholach. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest tokaj. Warto też spróbować ziołowych i owocowych nalewek, a także wódek smakowych.

Ostatnie wpisy

Kategorie

Najnowsze komentarze

    Podróżnik Opublikowane przez: